Home LOKALITA O ObřístvíObec Obříství

Dětský den

Poloha

Obec Obříství leží v úrodné polabské nížině nedaleko silnice z Prahy na Mělník
s křižovatkou Na Štěpáně. Od města Mělník je obec vzdálena vzdušnou čarou
cca 7 kilometrů a od hranic hlavního města Prahy přibližně 14 kilometrů.
Obec leží 159 metrů nad mořem.

Historie

První písemná zmínka o vsi Obříství pochází z roku 1290, její jméno pochází od prvního majitele Jana de Obristuie. Předpokládá se však, že ves je zhruba o sto let starší, jen chybí písemné zmínky o jejím založení.

Historicky se skládá z více částí - Obříství, osady Dušníky, Semilkovice, Lamberk, Na Štěpáně a zčásti území Úpor na soutoku Vltavy a Labe, dnes však všechny osady tvoří jeden správní celek.

Dětský denSoučasnost (občanská vybavenost)

Nyní žije v obci asi 1000 obyvatel, územní plán počítá s výstavbou dalších domů, takže celkový počet obyvatel by se měl zvýšit na 1600.

Občanská vybavenost obce je na velmi vysoké úrovni - v obci je velká moderní škola s kapacitou 225 dětí, školka s kapacitou 48 dětí, knihovna, zdravotnické zařízení s ordinací dětského, praktického a zubního lékaře.

Obec je plynofikována, má vodovod a připojení na kanalizaci s ČOV. V obci je rovněž poštovní úřad a sídlo farního úřadu římskokatolické církve.

V obci jsou celkem tři restaurace a jedno občerstvení, několik obchodů a další živnosti provozuje na 100 držitelů živnostenských oprávnění k různým činnostem a řemeslům. Na křižovatce Na Štěpáně stojí benzínové čerpadlo a čerpací stanice plynu (LPG).

Kulturní a technické památky, známé osobnosti

Kostel v ObřístvíJsou zde četné kulturní a technické památky: kostel sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí, zámek postavený na místě původní tvrze, morový sloup, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv.Markéty, domy s barokními štíty na návsi, původní objekty labského jezu, Štěpánský most, pamětní síň Bedřicha Smetany s bustou skladatele, národopisná chaloupka Svatopluka Čecha a jeho kamenná busta s pomníkem na návsi.

Zámek v ObřístvíMěsto si připomíná své slavné rodáky a obyvatele pamětní síní Bedřicha Smetany nebo národopisnou chaloupkou Svatopluka Čecha. V Obříství žil Angličan Joseph John Ruston, stavitel prvního českého parníku Bohemia, plodné období zde prožil i spisovatel a básník Svatopluk Čech, počátkem 19. zde tvořil obrozenecký básník Matěj Milota Zdirad Polák. Ve dvacátém století se Obříství stalo domovem hudebního virtuóza Adolfa Polívky, malíře Cyrila Chramosty, sochaře Jiřího Bradáčka či významného pedagoga Emiliana Schulze.

 

Příroda

Přírodní charakteristiku území obce tvoří historicky dlouhodobě intenzivně zemědělsky využívané uzemí (více jako 7000 let) podél středního toku řeky Labe. Zastavěné území se táhne podél levého břehu řeky.

Díky své poloze v Polabí patří Obříství jako celý mělnický okres k nejteplejším oblastem v Čechách. Vegetační doba zde trvá v průměru 166 dnů - od konce dubna do poloviny října.

 

Text a některé fotografie byly převzaty z oficiálních stránek obce Obříství.